W dniu 18 kwietnia 2023 r. w Bydgoszczy odbyła się konferencja inwestycyjna pt. „Tworzenie stref rozwoju gospodarczego sposobem zwiększenia atrakcyjności inwestycyjnej Jednostek Samorządu Terytorialnego w województwie kujawsko-pomorskim”.
Konferencję otworzył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Zbigniew Ostrowski.
Przedmiotem konferencji były Strefy Aktywności Gospodarczej (SAG) w regionie kujawsko-pomorskim.
Organizatorzy, uczestnicy oraz prelegenci starali się odpowiedzieć na szereg najważniejszych kwestii związanych z tematyką tj. czym są tak naprawdę SAG, jak je tworzyć, na co zwracać uwagę przy ich funkcjonowaniu, czy są efektywnym instrumentem przyciągania zagranicznych inwestorów i przedsiębiorców polskich, ale przede wszystkim jakie korzyści mogą dać samorządom lokalnym, na terenie których działają i w rezultacie co najważniejsze, czy wpływają na zwiększenie atrakcyjności gospodarczej i inwestycyjnej gminy.
Jako przykład tworzenia inwestycyjnych stref gospodarczych w województwie kujawsko-pomorskim zostały przedstawione funkcjonujące z sukcesem trzy obszary gospodarcze położone w średnich pod względem wielkości miastach i gminach Kujaw i Pomorza tj. Płużnicki Park Inwestycyjny w gminie Płużnica, Nadnotecki Park Przemysłowy w Paterku w Mieście i Gminie Nakło nad Notecią oraz Brzeska Strefa Gospodarcza w Mieście i Gminie Brześć Kujawski. Metodologia wyboru nie była przypadkowa, gdyż w Kujawsko-Pomorskiem jest jeszcze wiele JST o podobnej wielkości i gospodarczych uwarunkowaniach, które miałyby szanse z sukcesem utworzyć w swoich administracyjnych granicach obszary gospodarcze.
Jednostki samorządu terytorialnego powinny przeprowadzić dokładną analizę posiadanych przez siebie obszarów pod kątem atrakcyjności terenów biorąc pod uwagę takie czynniki jak działki z obowiązującym MPZP przeznaczonych pod działalność gospodarczą, posiadających właściwe uzbrojenie, korzystnie położone pod względem drogowym, ale również oferujące lokalne ulgi i zwolnienia podatkowe.
Uczestnicy konferencji mieli również możliwość zaznajomienia się z możliwościami uzyskania wsparcia w infrastrukturę techniczną i drogową, w ramach obecnej perspektywy unijnej w FEdKP na lata 2021-2027 w celu polityki 5, dotyczącego kompleksowego przygotowania i uzbrojenia terenów przeznaczonych w MPZP pod działalność gospodarczą.
Podczas konferencji podkreślano potrzebę, obok tworzenia atrakcyjnych obszarów gospodarczych, stawiania na rozwój społeczno-gospodarczy w gminach czyli dostępie do wykwalikowanej kadry pracowniczej, odpowiednich warunków mieszkalnych, powstawania branżowych kierunków kształcenia oraz atrakcyjności turystyczno-kulturalnej JST.
Prelegenci i uczestnicy wskazywali na ważne inne elementy, którymi są dostępna w gminach wykwalifikowana kadra, obsługująca inwestycje polskie i zagraniczne oraz dostępne instrumenty promujące w gminach zarówno tereny inwestycyjne jak ich potencjał gospodarczy.
Przypomniano projekt, prowadzony przez K-PCOIE pt. „Wdrażanie standardów obsługi inwestora w samorządach województwa kujawsko-pomorskiego”, w ramach działania 2.18 Wysokiej jakości usługi administracyjne, Wiedza Edukacja Rozwój. Jednym z celów projektu było przeszkolenie kadry zarządzającej oraz osób merytorycznych w JST regionu kujawsko-pomorskiego odpowiedzialnych za kontakt i obsługę przedsiębiorców. Więcej o projekcie tutaj.
Gminy w ramach projektu otrzymały pakiet profesjonalnych narzędzi służących do promowania terenów inwestycyjnych oraz potencjału gospodarczego. Więcej informacji tutaj.
Zgodnie stwierdzono, że Strefy Aktywności Gospodarczej stały się w naszym województwie ważnym instrumentem przyciągania inwestycji i wspomagania rozwoju przedsiębiorczości co skutkuje tworzenie nowych miejsc pracy i spadkiem lokalnego bezrobocia.
Widać, iż wieloletnia polityka wspierania inicjatyw inwestycyjnych w postaci finansowania przez Województwo Kujawsko-Pomorskie infrastruktury technicznej obszarów przemysłowych w regionie (RPO WK-P na lata 2007-2013) czy też infrastruktury drogowej do terenów inwestycyjnych oraz technicznej przy terenach (RPO WK-P na lata 2014-2020) przynoszą wymierne efekty. Wykorzystywane będą już w roku 2024 instrumenty wsparcia w infrastrukturę techniczną i częściowo drogową, w ramach obecnej perspektywy unijnej w obszarze w FED KP na lata 2021-2027.
K-PCOIE podsumowało ogólną powierzchnię SAG w regionie kujawsko-pomorskim. Są to Parki Przemysłowe, Parki technologiczne, Parki Przemysłowo-Technologiczne, Parki Inwestycyjne, Strefy Rozwoju |Gospodarczego. W regionie kujawsko-pomorskim funkcjonuje 16 SAG o łącznej powierzchni 1073 ha. Więcej o SAG tutaj.
Konferencja dedykowana była kadrze zarządzającej i przedstawicielom JST w regionie kujawsko-pomorskim, zajmującym się w gminach sprawami gospodarczymi i inwestycyjnymi.
Organizatorem konferencji było Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (K-PCOIE) w ramach Departamentu Współpracy Zagranicznej i Promocji Gospodarczej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu.
Była to pierwsza konferencja w cyklu 5 konferencji o charakterze inwestycyjnym realizowanych w ramach projektu nr RPKP.01.05.02-04-0001/22 pn. „Przygotowanie i rozwój pakietu usług doradczych/informacyjnych w zakresie umiędzynarodowienia działalności przedsiębiorstw z sektora MŚP oraz pozyskania działalności inwestycyjnej przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów”.
Kolejna konferencja inwestycyjna odbędzie się w Toruniu w dniu 10 maja 2023 roku.
Przygotował: Cezar Buczyński, K-PCOIE